Sernik na zimno z truskawkami

Kiedy na horyzoncie widać już lato, na rynkach pojawiają się pierwsze truskawki. Z pewnością w każdym domu rozpoczyna się wówczas także sezon na wypieki z tymi wyjątkowymi owocami, które aż proszą się o odpowiednie ich spożytkowanie. Doskonałym pomysłem będzie przede wszystkim sernik na zimno, który możecie przygotować w prosty i szybki sposób. Deser jest nie tylko smaczny, ale również wspaniale chłodzi w gorące dni, ponieważ przez cały czas należy trzymać go w lodówce. Jeśli więc przepadacie za słodkościami w połączeniu z owocami jagodowymi, a przy tym przyda się Wam odrobina orzeźwienia podczas wysokich temperatur, sernik na zimno to przepis, który musicie koniecznie wypróbować.
Sernik z twarogu
Pierwsza wersja sernika to ta z użyciem twarogu, który możemy zrobić sami. To bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Wystarczy do garnka wlać mleko, najlepiej 3,2%, czyli to z największą zawartością tłuszczu i doprowadzić je do wrzenia. W tym czasie do miski dodać śmietanę oraz rozbić jajka, tak aby powstała z tego spójna całość. Kiedy będzie już jednolita, należy wlać ją do wrzącego mleka i zmniejszyć odrobinę ogień, wciąż pozostawiając garnek na ogniu. Możemy w tym czasie zaobserwować jak serwatka zaczyna powstawać poprzez warzenie się. Wyodrębnia się także sam twaróg, który będzie podstawą do naszego sernika na zimno. Następnie na sicie należy umieścić lnianą ściereczkę i przełożyć tam zawartość garnka. Wówczas cały powstały ser zostanie na ściereczce. Całość po odlaniu wody można jeszcze delikatnie wycisnąć, aby do końca pozbyć się zbędnej serwatki.
Następnie należy przygotować tortownicę i wyłożyć ją papierem do pieczenia. Za spód w serniku posłużą nam herbatniki, które trzeba połączyć z roztopioną wcześniej w kąpieli wodnej gorzką czekoladą.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie masy serowej. Na początku należy w osobnej misce utrzeć masło razem z cukrem, a kiedy będzie już gładkie, stopniowo dodawać przygotowany wcześniej ser. Na koniec dodajemy do wszystkie pokrojone w kostkę truskawki, które nadadzą kremowi piękny, różowawy kolor. Jeśli ktoś ma ochotę, można dorzucić także pokruszone bakalie, np. orzechy, pistacje, suszoną żurawinę. Kiedy wszystko będzie już idealnie połączone, wykładamy gotową masę na spód przygotowany z herbatników. Największą zaletą tego sernika jest to, że nie trzeba go piec. Wystarczy włożyć go do lodówki na całą noc i następnego dnia można już śmiało zajadać się jego niesamowitym smakiem. Wierzch można oczywiście dodatkowo udekorować, używając świeżych truskawek, tartej czekolady czy orzechów lub migdałów.
Sernik z serków homogenizowanych z galaretką truskawkową
Druga wersja sernika na zimno to ta bardziej popularna, do której bazę stanowią serki homogenizowane. Przygotowuje się go bardzo szybko i jest doskonałym ciastem, które można podać na mniej oficjalnych wydarzeniach, a także podczas przyjęć dla dzieci. Świetnie smakuje zarówno do kawy jak i orzeźwiającego soku. Wszyscy wielbiciele tego sernika zawsze utożsamiają go z latem i gorącą, piękną pogodą za oknem.
Pierwszy krok to zrobienie truskawkowej galaretki do której dodamy truskawki. Do zagotowanej wody wsypujemy zawartość torebki i dokładnie mieszamy. Następnie kroimy truskawki w kostkę lub paski i dodajemy je do galaretki. Odstawiamy do ostygnięcia i lekkiego stężenia, abyśmy mogli później wylać ją na ciasto.
W osobnej misce należy przygotować serki homogenizowane. Następnie dodać do nich cukier oraz aromat waniliowy i dokładnie wymieszać. W małym garnku , w gorącej wodzie należy rozpuścić żelatynę i dodać ją do powstałej masy. Świeże truskawki mogą być także doskonałym dodatkiem do serków homogenizowanych.
Kiedy wszystko już będzie gotowe, konieczne będzie przygotowanie głębokiej blachy. Kształt nie ma raczej znaczenia, jednak najefektowniej ciasto będzie wyglądało w okrągłej. Pilnując, by dno dokładnie przylegało do boków blachy, wlewamy masę z serków homogenizowanych na spód i dokładnie rozprowadzamy, aby wysokość była mniej więcej równa. Następnie, na wierzch wylewamy wystudzoną i już nieco stężałą galaretkę z truskawkami. Wstawiamy blachę do lodówki, najlepiej na całą noc. Następnego dnia musimy odjąć ciasto od brzegów blachy w taki sposób, aby nie zostały przy niej fragmenty sernika. Najprostszym sposobem będzie zanurzenie szerokiego noża w gorącej wodzie i szybkie przejechanie nim w miejscu pomiędzy blachą a ciastem. Należy jednocześnie zachować przy tym ostrożność i powtórzyć czynność, gdyby masa sernika stawiała opór.